От ведомството посочват и причините за забавянето на парите

Кога ще се платят парите по екосхемата Биологично разнообразие и екологична инфраструктура (Еко-БРЕИ) и защо се получи забавянето на плащането? 

С такъв въпрос се обърнахме към Министерството на земеделието и Държавен фонд “Земеделие” (ДФЗ) през миналата седмица. 

Отговорът дойде от пресофиса на ДФЗ. Публикуваме го без редакторска намеса. 

„Ръководството на ДФЗ е създало пълна организация на администрацията (и на системите, и на експертите), която работи на пълни обороти, така че стопаните да получат плащанията, от които се нуждаят, във възможно най-кратки срокове.

Кампания 2023 е първата кампания за директни плащания, включена в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027. За администрирането на подадените през тази кампания заявления ДФЗ бе задължен да разработи и приложи повече от 50 интервенции, в т.ч. и 8 екосхеми, в помощ на българското селско стопанство, по-голямата част от които с изменени или изцяло нови изисквания за подпомагане. За сравнение в предходната кампания 2022 се прилагаха над 30 схеми и мерки в общото заявление по директни плащания.

Всяка интервенция има специфични условия за допустимост и различни нива за подпомагане. Както всяка кампания ДФЗ администрира подадените заявления за подпомагане при стриктно спазване на изискванията на приложимото европейско и национални законодателства. Оторизация по заявените интервенции се извършва едва след приключване на всички заложени проверки за допустимост при спазване на принципа на равнопоставеност.

Екосхемите дават принципно нови възможности за допълване на подпомагането към основните интервенции, приложими към директните плащания. Особеното при прилагането на всички еко-схеми е, че кандидатите трябва да надградят изискванията към основните интервенции. В случай, че се установи по безспорен начин надграждането на изискванията, кандидатите получават допълнително подпомагане за извършените от тях допълнителни усилия и вложени средства.

Новит изисквания в Обща селскостопанска политика (ОСП 2023 – 2027), заложени в европейското и национално законодателство, изразяващи се не са само в увеличения брой интервенции, но и в добавянето на редица регулиращи компоненти, изискваха разработването на нови алгоритми за работа на интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) и допълнителни контролни системи.

Ръководството на Фонда създаде стриктна организация на административния капацитет и в тази насока, както на институцията като цяло, така и в дирекция „Директни плащания“.

Целта е бенефициерите да получат своевременно така важната за тях финансова подкрепа. При структурирането на разчетите на работа, приоритет при разплащане на финансовото подпомагане към кандидатите, са интервенциите, схемите и мерките към които има най-голям интерес от страна на земеделските стопани, както и направленията, за които в Стратегическия план е предвиден най-голям бюджет.

През последните няколко месеца експертите работят интензивно, в условията на максимална мобилизация, включително през почивните дни, влагайки всички усилия да се постигне увереност в коректността на подготвяните и изплатени субсидии.

Допълнително следва да се има предвид и факта, че в същия период успоредно се работи по две кампании – проверки и оторизация за Кампания 2023 и прием на заявления за подпомагане за Кампания 2024. 

Предвид факта, че Стратегическият план претърпя изменение, което даде отражения и на приложимото национално законодателство, се наложи ДФЗ, в частност дирекция „Директни плащания“, да удвоят усилията си за адекватното приключване на Кампания 2023 и коректното приемане на документи за Кампания 2024.

Във връзка с гореизложеното, Ви информираме, че до момента за Кампания 2023 са разплатени над 45 интервенции, схеми и мерки, като до момента са проверени, изчислени и изплатени средства по шест от 8-те екосхеми, от което е видно, че служителите на ДФЗ (ДДП) са направили и невъзможното, за да покрият във възможно най-голяма степен очакванията на земеделските стопани.

Планираме в най – кратки срокове до края на месец август поетапно да приключат проверките и да бъде извършена оторизация по екосхемата „Биологично разнообразие и екологична инфраструктура“ (Еко-БРЕИ) и по агроекологичните интервенции „Хуманно отношение към животните“ и „Насърчаване на естественото опрашване“. 

Ангажираните с разработката, проверката, прилагането на съответните алгоритми експерти продължават да работят активно и в пълна мобилизация за постигането на основните цели, заложени в Стратегическия план и за удовлетворяване на очакванията на земеделските стопани.“

 

Източник: https://agri.bg/