Едно от решенията за справяне с извънредната суша е чрез създаването на климатични зони
Влиянието на климатичните промени върху земеделието в България е тема на все по-голямо значение.
От сушата в Западна България до липсата на дъжд в критични региони – темата за промяната в климата стана централна в обсъждането на бъдещето на селското стопанство.
„Не можем да променим климатичните промени, но можем да се адаптираме към тях!”. Това коментираха в ефира на Дарик радио професорът по агрометеорология Валентин Казанджиев от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Проф. Казанджиев обясни как се променя климатът у нас и как това влияе на земеделието.
„Има изключително, екстремно засушаване на почвите в Западна България. Подобна е тенденцията в централните части на страната”, допълни още експертът.
Условията на овлажняване са сред най-важните за производителите на земеделска продукция, посочи още проф. Казанджиев.
Той допълни, че е необходима мащабна програма за развитие на сектора и на агрометеорологията в национален план.
„Имаме една неподходяща среда, имаме добиви, но те далеч не са това, което може да бъде получено от нашите селскостопански сортове. Получава се неуспешна реколта, което води до загуба на труд, на финанси, но и до лоша икономическа среда – повишаване на цените на тези стоки“, добави професорът.
Той предложи вариант за решение със създаване на климатични зони.
„Не може в цяла България да се произвежда пшеница, например“, коментира експертът.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов отбеляза лошите резултати от сухото време тази година.
„Сушата тази година наистина се отрази много тежко, особено на културите слънчоглед и царевица. При тях сушата се отрази най-тежко. Културите като пшеница, ечемик и рапица – при тях нещата бяха малко по-добре, защото през пролетта имаше валежи, които благоприятстваха да направят своето развитие. Лошото в момента е, че сушата на много места в страната продължава. И към момента имаме региони, които се намират в тежка суша. Там не е валяло вече 5-6 месеца дъжд със стопанско значение. Имаме непоникнали семена в земята, поради липса на влага. Това със сигурност ще окаже влияние на следващата реколта. Нямаме и достатъчно валежи, за да се запаси почвата за следващата година. И наблюдаваме една повторяемост в последните години – безснежни зими, малко валежи… И със сигурност е грешно, когато казваме, че ние трябва да се борим с тези промени. Не, ние не можем да се борим, но можем да се адаптираме. И адаптацията е в съвместната работа с науката, съвместната работа с държавата, и достатъчно обучение в знание на фермерите. Има достатъчно много технологии, които позволяват запазване на влагата в почвата”, обясни Илия Проданов.
Темата със засушаването в страната и тенденциите на климатичните особености в България и Европа ще бъде част от предстоящия тази седмица Годишен Агро Семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Екипите на Агри.БГ ще бъдат на събитието. Очаквайте нашите публикации по тази и и други теми.
Източник: https://agri.bg/