доц. д-р Джеймс Йоловски – заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, във „В развитие“
Тази година отново отчитаме силен интерес при застрахователните и финансови специалности. В тези сфери се наблюдават доста иновации през последните години. Разбира се, те са свързани с процеса на дигитализация и напредъка на изкуствения интелект. Тенденцията е тези програми да стават все по-практически ориентирани и да следват иновациите. Това каза доц. д-р Джеймс Йоловски – заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria с водещ Вероника Денизова.
През последните години се утвърдиха специалности в областта на финтех и дигиталните иновации. Друга популярна програма е финанси и екологична отчетност. Тя касае новите изисквания, които бавно влизат в сила първо при големите компании, а после и при по-малките. Откриваме и нови програми – Икономика и организация на лечебните заведения. Това също е сектор, който търпи динамично развитие.
Голяма част от преподавателите във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) са и практици. Те пренасят професионалния си опит в класната стая. От друга страна, бизнесът участва и при изготвянето на учебните програми. Тези близки връзки с бизнеса дават възможност на студентите да получават обяви и предложения за работа още в първи курс. „В момента ВУЗФ е в топ три на университетите по икономика. Студентите, завършили университета, регистрират над 3300 лева доход, което е атестация за техните знания и умения“, каза гостът.
Нужда от кадри има във всички сфери. Това важи и за финансите. Според събеседника по-важно е какво могат и знаят кандидатите. Финансовият сектор се нуждае от кадри, които виждат общата картина. Все по-важно става те да имат знания и умения от различни области. Това позволява след време човек да специализира по-тясно и в област, която представяла особен интерес за него.
Вътрешните обучения, които компаниите провеждат, играят важна роля. Те обаче не могат да бъдат заместител на висшето образование, което дава една много по-широка и цялостна подготовка. Висшето образование е по-всеобхватно и по-систематично, което не може да се постигне от вътрешни обучения. Те по-скоро надграждат над него, но не го изместват.
Интересно е решението на правителство да реализира по-голяма емисия външен дълг. Гостът изрази мнение, че това е добър стратегически ход, защото това осигурява по-висока ефикасност и ефективност на финансирането. По отношение на управлението на дълга в момента стоим добре. Той се използва, за да се балансира дефицитът, от който пък зависи присъединяването към Еврозоната.
В период на политическа нестабилност не можем категорично да кажем каква финансова политика провеждаме дългосрочно. Важно е да се помисли в посока увеличаване на производителността на труда, както и да се обърне внимание на инвестициите и реализирането на капиталовите разходи. „Нужно е да се инвестира в проекти с потенциал, които могат да донесат по-висока добавена стойност след време“, категоричен е доц. Йоловски.
Въпреки политическата нестабилност, публичните ни финанси стоят добре. Имаме нисък дълг на фона на другите държави в Европейския съюз. Има предпоставки за икономическо развитие, макар и да не постигаме потенциала си напълно. Брутният вътрешен продукт се увеличава. Което означава, че макар и новите емисии да са големи като обем, като дял от брутния вътрешен продукт те не са толкова големи. България дава добра перспектива за инвестиции и условия за доверие.
Вижте целия коментар във видеото.
Източник: https://www.bloombergtv.bg/