Някои съществени проблеми останаха неразрешени, а нови други се създадоха, коментират от Националната био асоциация

Промените в Закона за стопанисването и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) просъществуваха само няколко месеца без да бъдат коментирани и днес тази тема отново е на дневен ред. С писмо до министъра на земеделието и храните Георги Тахов, Комисията по земеделието, храните и горите в Парламента, както и Агри.БГ от Националната био асоциация фиксират няколко основни проблема и предлагат решение за казусите.

Земеделските стопани отчитат трудност в практиката да получат конкретен имот от Държавния поземлен фонд за отглеждане на плодове и зеленчуци, пишат от био асоциацията.

Редовната процедура предвижда стопанинът да подаде заявление до Общинска служба „Земеделие“, че желае на конкретен имот част от ДПФ, след което от службата да изготвят становище дали е подходящо и при одобрение, имотът да бъде включен с тръжна процедура за отдаване на земеделски земи за създаване и/или отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци.

Според биопроизводителите обаче в масовия случай самите служители на ОСЗ изобщо не са запознати с процедурата и казват на земеделския стопанин да изчака тръжната процедура, за да се види дали имотите, за които има интерес стопанина ще са обявени в тръжната процедура за това. Ако обаче фермерите не са заявили предварително своето намерение, няма как да се случи промяна за предназначение на даден имот, пишат в писмото.

Те се оплакват и че Общинските служби не предоставят предварителна информация за земите от ДПФ, чиито договори за аренда изтичат и ще участват в тръжната процедура, което е “огромна грешка”, твърдят биопроизовдителите.

Ако се случи за някои имот стопанин да измине цялата процедура и в Дирекция „Поземлени отношения и комасация“ за постъпи предложение конкретния имот да бъде предложен за тръжна процедура за отдаване на земеделски земи за създаване и отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци, “начинът и редът, по който дирекцията одобрява или не одобрява конкретно предложение няма прозрачно одобрена публично ясна и безпристрастна процедура” и стопаните получават клиширания отговор “Поземлени имоти, които попадат в масиви за отглеждане на едногодишни полски култури/многогодишни фуражни култури-житни, бобови и техните смеси, не се отдават за създаване на трайни насаждения”.

От Национална био асоциация фиксират още няколко основни проблема. 

–    Земеделските стопани допуснати до първа тръжна сесия, нямат възможност да диференцират дейността си. Животновъди нямат право кандидатстват за земеделски земи, за да отглеждат трайни насаждения или обратно. Това е така, тъй животновъда не може да отговори на изискването да има регистрирано правно основание 3 предходни години за имоти с трайни насаждения или земеделския стопанин с трайни насаждения, не може да кандидатства за земеделски земи за отглеждане на фуражни култури, тъй като няма регистриран животновъден обект.

–    Земеделски стопанин, отглеждащ трайни насаждения, не може да диференцира производството си със зеленчуци или земеделски стопанин, отглеждащ зеленчуци, не може да кандидатства за земеделски земи част от ДПФ за създаване и отглеждане на трайни насаждения отново поради изискването да се има регистрирано правно основание за конкретната дейност, за която се кандидатства в тръжната процедура.

–    Без значение колко земи спечели фермерът на тръжната процедура договор за аренда се подписва, за по-малката от двете площи: до 300 дка или до размера за одобрената за подпомагане площ от предходната година. По този начин нито животновъдите могат да достигнат до площите от които имат нужда, за да изхранват животните си, нито земеделските стопани отглеждащи плодове и зеленчуци имат възможност да се развият толкова, колкото имат възможност.

От Националната био асоциация предлагат четири основни промени, които да могат да решат основните казуси на стопаните.

На първо място, ежегодно всички Областни дирекции “Земеделие” до 31.12. на съответната година да публикуват на интернет сайта си, земеделските земи, за които се предвижда обявяване на тръжна процедура.

Второто предложение е ежегодно до края на месец февруари всеки земеделски стопанин да има възможност да подаде  своето инвестиционно предложение за създаване и отглеждане на трайни насаждения или зеленчуци директно до МЗХ

На трето място – Да се предостави възможност всички земеделски стопани, допуснати до участие до първа тръжна сесия за земеделски земи, част от ДПФ, да имат възможност да кандидатстват за всички дейности, които са приоритетни. 

 

Сред исканията на биопроизводителите е и категорично да отпадне ограничението на таван на площта спрямо одобрената за подпомагане площ на стопанина за предходната година, а да остане само тавана от 300 дка, казват още от био асоциацията.

 

Източник: https://agri.bg/

 

 

 

Категория: 
Ключови думи: