Фед се очаква да намали лихвените проценти два или три пъти тази година и след това да направи пауза.
Икономиката на САЩ не се очаква да изпадне в рецесия, казват експерти, присъствали на лятното събиране на Федералния резерв в подножието на планината Гранд Тетън в Уайоминг.
„Основата на икономиката изглежда добра. Най-общо казано, нещата изглеждат доста стабилни“, каза Карън Дайнън, професор по икономика в Харвардския университет.
„Когато навлезем в типичната рецесия, обикновено има някаква основна слабост. Сега просто не се чувствам така“, добави тя.
Притесненията за рецесия се увеличиха от началото на август след слабите данни за работните места през юли, които показаха, че търсенето на пазара на труда е смекчено, с „намеци за забавяне на печалбите от трудови доходи и увеличаване на съкращенията“, каза Майкъл Фероли, главен икономист на САЩ в JPMorgan Chase, в бележка на клиентите.
Анализатори от срещата в Джаксън Хоул, Уайо, казаха, че наблюдават отблизо пазара на труда, но мекотата досега предполага забавяне, а не спад.
Нивото на безработица се е повишило от най-ниските 3,4% през април 2023 г. до 4,3% през юли.
„Трябва да забавите самолета, за да постигнете меко кацане“, каза бившият заместник-председател на Фед Алън Блайндър в интервю в Jackson Hole. Той каза, че шансовете за рецесия не са много по-високи от 15%, които винаги съществуват.
В миналото подобно увеличение на нивото на безработица често е предвещавало рецесия, но този път е различно, каза Дайнън.
Дайнън каза, че значителната вълна от имиграция през последните няколко години е повишила нивото на безработица, защото новопристигащите търсят работа.
„Знам, че има хора, които вярват, че след като видите определен процентен пункт повишение на нивото на безработица, вероятно ще изпаднете в рецесия, но не е съвсем ясно дали това основно правило е валидно в момента“, каза Динан .
Прогнозата на служителите на Фед е, че нивото на безработица се очаква да се повиши леко през остатъка от 2024 г. и след това да остане приблизително непроменено през 2025 г. и 2026 г., според протокола от заседанието на централната банка през юли, публикуван миналата седмица.
В интервю бившият президент на Федералния резерв на Канзас Сити Естер Джордж каза, че също не се притеснява от рецесия.
„Не съм приела толкова много сигнали от пазара на труда, колкото някои“, каза Джордж. „Мисля, че пазарът на труда трябваше да се облекчи в сравнение с това, където бяхме“, каза тя. „След като нивото на безработицата започне да расте, то може да набере собствена инерция. В момента изглежда добре.”
„Потребителят досега е издържал“, добави Джордж.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл използва речта си в петък, за да каже, че „дойде времето“ за намаляване на лихвените проценти през септември. Това ще бъде първото намаление от четири години.
Пауъл не коментира размера на вероятния ход за облекчаване на паричната политика. Повечето експерти в Jackson Hole очакват движение от 25 базисни пункта в лихвата на федералните фондове. Слаб доклад за безработицата през август, който ще бъде публикуван на 6 септември, може да накара централните банкери да мислят за намаление с 50 базисни пункта.
Пазарът на облигации обаче отразява тревогата за рецесия. Търговците на пазарите на деривати са заложили известен риск, ако Фед намали значително лихвените проценти, за да смекчи икономиката.
Друг бивш президент на Федералния резерв на Канзас Сити, Томас Хьониг, каза, че не харесва „еднопосочния залог“ на пазара на облигации. Той каза, че има риск инфлацията да се повиши отново.
„Рецесията винаги е възможна, но в момента нещата са доста стабилни. Няма задължителен резултат, че имаме рецесия“, добави той. Бързото намаляване на лихвите може да предизвика връщане на инфлацията обратно, каза той.
Икономистите от Jackson Hole смятат, че Федералният резерв ще намали лихвите постепенно. Следващият голям въпрос е колко ниски могат да бъдат ставките.
Джордж каза, че Фед може да направи две или три намаления на лихвените проценти с четвърт пункта тази година, преди да направи пауза за повторно калибриране.
Блайндър каза, че няма да се изненада, ако някои от съкращенията на Фед могат да бъдат „от сорта на 50 базисни пункта“.
Референтната лихва на Фед е 5,25% -5,5%.
Ако икономиката е стабилна – с инфлация от 2% и икономиката расте с около 2% – Фед смята, че референтната лихва трябва да бъде 2,8%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Източник: https://www.infostock.bg/