В средата на годината в обръщение на пазара у нас са 590,6 млн. броя левови банкноти и 3,28 млрд. броя монети. Тези обеми е добре да се знаят, за да сме наясно, ако влезем някога в еврозоната, какъв обем от парични знаци трябва да бъдат абсорбирани. При това в буквалния смисъл на думата. А изваждането от обръщение, складирането и унищожаването на книжни и метални парични знаци е дълъг, сложен и изключително скъп процес.

Например символите и знаците на монетите трябва да бъдат заличени и след това да бъдат дадени за претопяване. А производствени мощности, които могат да претопят въпросните милиарди броя монети у нас няма. Най-близките са в Турция.

Банкнотите ще трябва да бъдат нарязани на ленти, след това тази маса да бъде пресована и изгорена в специални съоръжения, които абсорбират отровните химикали, които се отделят при разпада на специалните оцветители ползвани при отпечатването на купюрите.

От данните на БНБ, за второто тримесечие на 2024-а може да се изведе още един интересен момент. И той е за неунищожимата мощ на кеша. Независимо от всички усилия на институционално и бизнес ниво, броят на банкнотите и монетите в обръщение расте.

За три месеца обема на банкнотите у нас се е увеличил с над 8 млн. броя, а за една година – с 22,5 млн. броя. При това, водещи в ръста са банкнотите от най-високия номинал – от 100 лева. За същия период (второто тримесечие), обема на монетите се е повишил с 31,7 млн. броя, а за една година – със 161 млн. броя.

Основната купюра на пазара продължава да е тази от 50 лева. Тя заема 41% от всички банкноти и монети в обръщение, въпреки че за второто тримесечие нейният дял се свива, докато на годишна база расте. На второ място по обем са столевките, следвани от двадесетолевките.

Натрупването на големи номинали може да се обясни с ръста на доходите и масовото сключване на големи сделки за жилища със собствени средства. Както твърдят брокери, такива покупки формират над 50% от сделките на пазара.

Остава отделно въпроса, дали подобен обем от големи купюри е показателен за размера на сивата икономика. Но не трябва да забравяме, че ЕЦБ спря печатането на най-голямата си купюра – тази от 500 евро, именно с аргумента, че тя се ползва за разплащания при съмнителни сделки.

 

Източник: https://money.bg/

 

 

 

Категория: 
Ключови думи: