Когато подбират в каква компания да насочат своите средства, инвеститорите трябва да съблюдават няколко неща. Освен това – компанията да е лидер в сектора си и да реализира добри резултати година след година, тя също така трябва да се отличава с добър мениджмънт, прозрачна и последователна политика за разрастване на бизнеса си и връщане на пари на малките акционери под най-различни форми.

Добрите компании не само инвестират в разрастване на своя бизнес и преследват своите стратегически цели, но също така мислят и за това да удовлетворят нуждите на своите акционери.

Традиционно компаниите имат два пътя пред себе си, за да задоволят акционерите си, чиято основна цел е да видят цената на акциите на компанията, в която са инвестирали, да расте нагоре. На първо място, те могат да изберат да връщат средства на инвеститорите, под формата на дивидент, или да изкупуват свои собствени акции, когато мениджърите са убедени, че цената на акциите е ниска.

Историята сочи, че едно от най-добрите неща, които компаниите могат да направят, за да зарадват и своите по-малки акционери е – да раздават дивидент. Всъщност, в исторически план, акциите на тези компании, които изплащат дивидент са се представяли много по-добре от тези, които не са правили плащания към своите акционери!

Според изследване на Standard & Poor’s изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014-та година.

Много инвеститори не успяват да оценят огромното влияние на дивидентите върху печалбите на фондовия пазар. От 1980 г. до 2019 г. 75% от възвръщаемостта на широкия щатски индекс S&P 500 идва от дивиденти. Това означава, че включването на изплащания на дивиденти съставлява по-голямата част от това, което инвеститорите в акции са реализирали като възвръщаемост на инвестициите в сравнение с това, което тяхната възвръщаемост би била без изплащане на дивиденти.

Междувременно изплащащите дивиденти акции традиционно се представят много по-добре по време на мечи пазари, като в същото време са се представяли много по-стабилно, в трудни за пазарите времена. Примери за това откривами когато технологичният балон се спука в САЩ в началото на 2000-те и по време на финансовата криза от 2008-ма година. Според проучване на Merrill Lynch акциите с история на стабилно нарастващи дивиденти се представят по-добре от акциите, които не изплащат дивиденти от 1990 г. насам.

Телематик Интерактив България – добър пример за компания изплащаща стабилен дивидент

Макар и относително млада, за борсата ни, компания – Телематик се превръща в един от дивидентните бехемоти на пода на БФБ. Можем да припомним, че през изминалата година, Телематик Интерактив България се  превърне в една от малкото публични компании, търгувани на Българска фондова борса, които стартираха изплащането на дивидент два пъти в годината.

Разпределеният миналата година дивидент беше приблизително 57% от реализираната за 2023-та година печалба на дружеството от 22.61 милиона лева и над заложеното в документацията на компанията за разпределяне на 40% от капитала под формата на дивидент.

Но плащанията за акционерите, от страна на компанията, не приключиха през изминалата година. През тази година Телематик продължи с добрите новини за своите акционери. Последната новина, свързана с парично плащане в полза на акционерите е от съвсем скоро. На извънредно общо събрание, което ще се проведе на 13-ти септември, акционерите ще гласуват предложението на мениджърите на „Телематик Интерактив България“ АД да се разпредели като дивидент част от натрупаната неразпределена печалба на дружеството или по 0.45 лв. за една акция (брутен размер).  За целта, се очаква да бъде използвана брутната сума в размер на 5 826 457.80 лева.

Ако бъде приет дивидентът, той се очаква да бъде изплатен от Телематик наведнъж и в рамките на 60 дни след провеждането на Общото събрание на акционерите.

На общото събрание се очаква да бъде гласувана и точка, свързана с обратното изкупуване на акции от дружеството. Програмата за обратно изкупуване се извършва с цел намаляване на капитала на дружеството и предоставяне на опции за акции или акции на служителите на „Телематик Интерактив България” АД.

Приетата промяна в параметрите ще се приложи както за акции, изкупени след данните за това общо събрание, така и за собствените акции, които “Телематик Интерактив България” е изкупено към данните за проведено на общото събрание на 13 септември. А съветът на директорите на компанията ще бъде овластен да прехвърли акциите, придобити от дружеството в резултат на обратното изкупуване, съответно да одобри прехвърлянето им в полза на правоимащите лица съгласно Програмата за получаване на потребителите.

Безспорно, новините свързани с потенциалния допълнителен дивидент, както и обратното изкупуване на акции от дружеството, се възприемат доста добре от инвеститорите. Акциите на Телематик се търгуват последно при нива над 17 лева, като за последната една година са поскъпнали с 16.9%, без да се отчита изплатения дивидент. Само от началото на годината, те са добавили над 18% към стойността си.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.

 

Източник: https://www.infostock.bg/