Наредбата трябва да важи само за вносната стока, смята Колев
“Има огромни проблеми при овощарите с прилагането на Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, понеже нашата стока се разваля бързо. Голяма част от колегите нямат хладилници, берат от градината и веднага реализират и тези уведомления към НАП са изключително голяма административна тежест.
Много често се пускат уведомления за определени килограми, бере се или по-малко или повече. Ако стоката се транспортира повече от 24 часа, процентът на технологичната фира става по-голям от грешката от 3%, която дава НАП в обявлението. Трябва да се правят корекции, тези корекции изискват допълнително време, допълнително ангажименти на персонал”, коментира за Агри.БГ Николай Колев от Съюза на дунавските овощари.
Според него голяма част от производителите нямат този капацитет и наемат допълнително хора, които да им вършат тази работа. Това е допълнителна и административна, и финансова тежест за производителите.
“Тази наредба по никакъв начин не помага на производителите. Тя трябва да остане, но трябва да остане за вносната стока, но за производителите тези обявления, които ние трябва да пускаме, са просто абсурдни. Това нещо спира реализацията на продукцията”, категоричен бе Колев.
По мнението на овощаря технологичните фири в някои случаи са над 3% дори по БДС, но корекциите са задължителни в уведомленията и често се стига до абсурдите стоката, доставена до крайна точка, да чака проверка от НАП.
Николай Колев обяви още, че браншът ще се включи в протести срещу тези абсурдни изисквания.
“Със сигурност бихме се включили в протести, защото обсъждаме тази наредба още от момента, в който тя влезе в сила. Имахме няколко срещи, поставяли сме този въпрос, предупреждавахме, че ще бъде изключително трудно, но никой не ни чуваше и продължава никой да не ни чува! Извадиха оттам доста голяма част от продуктите от тази наредба, плодовете останаха.
Това обаче в никакъв случай не е добре за нас. Тя по никакъв начин не прекъсва сивата икономика в сектора. Единствено пречи на реалните производители да си вършат работата.
Сивата икономика идва буса или от България, или от Румъния, товари 2 тона, производителят не пуска фактура, бусът не иска фактура, отива на пазара продава стоката без документи. По никакъв начин това нещо не се отчита официално, не се декларира и тази наредба до известна степен дори стимулира сивата икономика.
Шансът да попаднат на проверка на НАП е 1 на 1 милион”, каза още Николай Колев.
Срещу Наредбата за фискалния риск ще обявиха и гроздопроизводителите, и градинарите, които са на мнение, че изискванията на нормативния акт не спират, а обратното – стимулират сивата икономика и затрудняват работата на производителите с допълнителна административна тежест.
Източник: https://agri.bg/