Отговорът на пазара на разочароващия доклад за новите работни места в САЩ през юли подхрани опасенията, че Федералният резерв е допуснал грешка, запазвайки лихвите без промяна на последното си заседание.
И сега разговорите в някои ъгли на инвестиционния свят се изместиха от момента на намаляване на лихвените проценти към момента на настъпване на рецесия в САЩ.
Някои икономисти обаче смятат, че макар рисковете от рецесия да са се увеличили на фона на отслабващите икономически данни, пазарните движения през последните няколко дни са били прекомерна реакция.
Инвеститорите побързаха да включват в ценообразуването повече от четири намаления на лихвените проценти през 2024 г. след доклада за пазара на труда в САЩ от петък. Преди срещата на Фед на 31 юли прогнозите бяха за три понижения. Някои пазарни коментатори дори предположиха, че Фед да намали преди заседанието си през септември.
Сльок добави, че като се имат предвид нестабилните колебания, наблюдавани в пазарните залози за съкращенията на лихвите от Фед през последните няколко търговски сесии, инвеститорите трябва да приемат това, което пазарът предвижда, с доза съмнение.
Той посочи данни, показващи, че потребителите все още харчат за дейности като полети, хранене на ресторант и престой в хотел, за да докаже, че за момента няма сигнали за слабост при потребителите.
Най-тревожната част от доклада за работните места през юли беше повишаването на нивото на безработица до 4,3%. Докладът също така показа, че месечният ръст на работните места се забавя до второто най-ниско ниво от 2020 г.
Но според старшия икономист за САЩ от Deutsche Bank Брет Райън, докладът все още разказва същата история за пазара на труда, „подкрепен от липсата на съкращения, вместо силно ниво на наемане“.
„Съставът на нарастването на безработицата е нещо различно от това, което обикновено бихте видели в началото на рецесия“, каза Райън.
Равнището на безработица до голяма степен се е повишило поради увеличаване на предлагането на работна ръка – хора, които или влизат в работната сила за първи път, или току-що се връщат на работа, вместо увеличаване на постоянните съкращения, твърди Райън.
Американският икономист Майкъл Гапен от Bank of America зае подобна позиция, като написа в бележка до клиенти, че без широко разпространени съкращения аргументите за голямо спешно намаляване на лихвите поради динамиката на пазара на труда са по-слаби от това, което ценообразува пазара.
„Намаляването на лихвените проценти през септември вече е на практика сигурно, но ние не смятаме, че икономиката се нуждае от агресивни съкращения, характерни рецесията“, пише Гапен в бележка до клиентите в понеделник.
„Рисковите активи могат да се възстановят“
Някои стратези също виждат острата реакция на пазара на тези данни като възможност да станат по-агресивни на фондовия пазар.
BlackRock Investment Institute, ръководен от Jean Boivin, написа в бележка до клиенти в понеделник, че смята страховете от рецесията за „преувеличени“.
„Смятаме, че рисковите активи могат да се възстановят, тъй като страховете от рецесията отслабват“, пише екипът на BlackRock. „Ние запазваме високия си рейтинг за акциите на САЩ, водени от силата на изкуствения интелект, и виждаме, че разпродажбата предоставя възможности за закупуване“, добавят оттам.
Сийма Шах, главен глобален стратег в Principal Asset Management, споделя това виждане.
Шах акцентира върху възстановяването на пазара във вторник, като каза на Yahoo Finance: „Това, което виждате сега, е проверка на реалността, която показва, че може би опасенията за икономиката не са толкова сериозни, колкото се очакваше.“
„Очакваме икономиката на САЩ да се забави, но не очакваме рецесия“, коментира Шах.
„Очакваме Фед да намали лихвите, но отново, да не се налага да намалява лихвите агресивно. Така че от тази гледна точка всъщност ситуацията не се е променила за нас“, добави тя.
Източник: https://manager.bg/