Сривът на американските акции оправдава някои от най-известните мечки на Уолстрийт, които се открояват с предупреждения за рискове от икономическо забавяне, пише „Блумбърг“.

Майкъл Уилсън от Morgan Stanley – сред най-забележителните песимистични гласове до миналата година – каза, че инвеститорите гледат по-неоптимистично на икономическия растеж. Данните от миналата седмица „оспориха мнението за меко кацане“, поддържано от някои пазарни участници, каза Уилсън.

„Изводът е, че потребителят отслабва тази година“, каза Уилсън. „Съотношението риск-възнаграждение за акции като цяло остава неблагоприятно. На този етап е трудно да се спори, че много акции са евтини, ако ревизиите на печалбите не се обърнат по окончателен начин.“

Американските акции паднаха в първите дни на август, водени от технологиите, тъй като инвеститорите се притесняват, че Федералният резерв е бил твърде бавен да намали лихвените проценти навреме, за да предотврати рецесия. Цифрите от миналата седмица показаха спад в производството в САЩ и по-голямо от очакваното забавяне на наемането.

Уилсън – чиито мечи възгледи се разиграха през 2022 г. – се отдръпна тази година от големи залози за S&P 500, след като прогнозата му не се материализира през 2023 г. Стратегът беше по-оптимистично настроен към индекса за средата на 2025 г.

Междувременно стратегическият екип на JPMorgan Chase & Co. е сред последните високопоставени мечи гласове тази година. Стратегът Мислав Матейка каза в понеделник, че акциите ще останат под натиск от по-слабата бизнес активност, спада в доходността на облигациите и влошаващите се перспективи за приходите.

„Това не изглежда като фон за „възстановяване“, на който се надявахме“, каза Матейка. „Оставаме предпазливи по отношение на акциите, очаквайки да настъпи фазата на „лошото си е лошо“, добави той. Акциите имаха тенденция да печелят по-рано тази година поради залози, че по-слабите данни ще доведат до намаляване на лихвените проценти от Фед.

С 4200 пункта екипът държи най-ниската цел в края на годината за S&P 500 сред стратезите, проследявани от „Блумбърг“. Прогнозата предполага спад от още 21% спрямо затварянето на индекса в петък.

 

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.

 

Източник: https://www.infostock.bg/