На Euronext цените на пшеницата се покачиха до над 220 евро/тон
Накратко:
• На Euronext цените на пшеницата се покачиха до над 220 евро/тон
• БРИКС разработват платежна система, подобна на SWIFT
След катастрофалния старт в понеделник, цените на пшеницата успяха да се възстановят частично до средата на седмицата. На Euronext цените на септемврийския контракт отново се покачиха до над 220 евро/тон.
Засега операторите не са много активни, в очакване на по-ясна картина за реално наличните количества и качество. Тази ситуация не се ограничава само до Франция, но засяга и други европейски страни.
Последните данни на Европейската комисия за вноса и износа от общността все повече затвърждават очертаващата се тенденция на слаб износ и повишен внос.
Към 28 юли износът на мека пшеница от Европейския съюз за сезон 2024/25 възлиза на 1,85 милиона тона, което е спад от 2,99 милиона, изпратени до същата дата миналата година, показват данните на Комисията.
Износът на ечемик от ЕС достигна 690 000 тона, по-малко от 1,13 милиона тона, изнесени до същата дата през сезон 2023/24, докато вносът на царевица в ЕС е нараснал до 1,74 милиона тона, спрямо 1,34 милиона година по-рано.
Въпреки че европейските анализатори остават скептични по отношение на развитие на пазара, техни колеги от украинската кооперация „ПУСК” са убедени, че в по-дългосрочна перспектива цените на пшеницата в Украйна и на международните пазари ще тръгнат във възходяща посока, подкрепени от спада на производството в ЕС, Русия и Украйна.
Подобни прогнози може да са полезни за „повдигане на духа“, но остават крайно абстрактни.
От една страна, въпреки спада в отделни държави, международните доклади предвиждат стабилно световно производство, а от друга – производството отдавана не е най-важният фактор в наши дни за определяне на международните цени.
Пример в това отношение са няколко скорошни събития.
Движението на зърнените борси в последните дни бе продиктувано от притесненията за китайската икономика. Суровият петрол се възстанови от 10-дневно дъно поради опасенията относно ескалацията на напрежението в Близкия изток след убийството на лидера на Хамас Исмаил Хания в Иран, докато търговията с метали намери подкрепа в по-слабия долар.
Така че перспективите за по-добри цени в близко бъдеще не са невъзможни, но остават подвластни на развитието на редица други фактори. Един от тези фактори е новина от последните дни, според която БРИКС са започнали разработката на платежна система, базирана на блокчейн технология, подобна на SWIFT.