Въпреки жегите и усилената работа на полето не забравяйте за отворени приеми, плащания и предоставяне на важни документи

Отказваме се вече да включваме неизплатените към момента директни плащания за Кампания 2023 в списъка с важни срокове за месеца. Първо, защото те отдавна трябваше да бъдат изчистени (до 30 юни, както досега), и второ, защото кога точно ще бъдат по сметките на кандидат бенефициентите, само част от държавната администрация знае. 

Четете още: Кампания 2024: Подадени са 63 431 заявления за директни плащания, очертани са над 3,8 млн. хектара земя

Добрата новина е, че са платени парите по две екосхеми за животновъдите: за биологично земеделие (Еко-БЖ) по 699.88 лв./ха и за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи (Еко-ПЗП) по 156.46 лв./ха. Остава екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения (Еко-ТН) със ставка в рамзер на 224.00 лв./ха за поддържане на междуредията и 119.69 лв./ха за поддържане на ивици по краищата на парцела.

Липсва актуална информация за плащанията по Еко-БРЕИ, хуманно отношение към животните, насърчаване на естественото опрашване. Сигурно има и други – ние вече му изтървахме края, но фермерите следят и недоволстват. 

Електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024

До 13 август се подават електронни формуляри за план за управление на хранителните вещества по Eкосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал (Еко-ЗВПП) и план за паша за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи по Еко-ПЗП, както и формата за определяне на етапа на развитие на трайните насаждения – дали са в плододаване, или все още са неплододаващи по интервенцията за плодове (ИП).

Агроекологични интервенции за Кампания 2024

До 30 септември се удължава срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Този срок касае фермери, които кандидатстват по 8 интервенции – вижте кои са те.

Забрана за косене

До 18 август се забранява косенето на трева, машинното почистване (мулчиране) и почистване на храсти при поддържането на постоянно затревените площи и обработваемите земи. Фуражните култури като люцерна, еспарзета и други, отглеждани върху обработваеми земи, не попадат в обхвата на въведената забрана. Глобата е в размер от 200 до 2000 лв., а имуществената санкция – от 1000 до 5000 лв.

Ползване на земеделски земи

До края на юли собствениците на земи подаваха декларация по чл. 69, а ползвателите – заявление по чл. 70. Вижте останалите срокове, регламентирани съгласно разпоредбите на чл.37б и чл.37в от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).

Подмерки от ПРСР

До 11 октомври се приемат проектни предложения по целеви прием на подмярка 4.2 за преработка с акцент върху опазване на околната среда (включително ВЕИ, фотоволтаици и биомаса). Общият бюджет на процедурата е 52 806 600,00 лв. Очаква се да бъде отворен още един прием от ПРСР – по подмярка 4.1, с бюджет от 50 млн. евро за инвестиции в напояване.

De minimis за картофи, черупкови плодове и гъби

Очаква се плащане по държавна помощ de minimis за 2024 г. за производителите на картофи, черупкови плодове и гъби. Приемът приключи на 26 юли, след което ще станат ясни и ставките за отделните култури. Финансовият ресурс е разпределен, както следва: за картофи – 7 000 000 лв., за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) – 5 000 000 лв., и за култивирани гъби – 1 000 000 лв.

De minimis за реализация на говеждо месо

Предстои прием по de minimis за покриване на разходите за клане, транспорт и административни документи в сектор „Говеждо месо“. Бюджетът за реализация на говеждо месо е общо 1 100 000 лв. Помощта се предоставя за животните, заклани и реализирани в периода 1 юни 2023 г. до 31 май 2024 г. Размерът на подпомагането е до 200 лв. на заклано говедо.

Борба с вредители по лозата

Предстои прием по Схема за държавна помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis)“. Бюджетът е 5 млн. лв. за 2024 г. Максималният интензитет на помощта е до 100 % от разходите по закупуване на продукти за растителна защита, но не повече от 600 лв./ха с включен ДДС.

Преструктуриране и конверсия на лозя

От 23 юли гроздопроизводителите със сключени договори по интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“ могат да подават заявления за одобреното им авансово плащане чрез СЕУ. Те трябва да предоставят в оригинал и банкова гаранция, учредена в полза на ДФЗ, в размер 110 % от исканата за авансово изплащане сума, със срок на валидност не по-малко от 4 месеца след изтичане на срока за изпълнение на всички дейности по договор.

Родословна книга и селекция

Продължава прилагането на държавна помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните. За 2024 г. Развъдните организации ще получат общо 9 млн. лв. През месец май 2024 г. държавната помощ е пренотифицирана до края на 2029 г.

De minimis за Странджански манов мед

Общо 18 000 лв. по de minimis ще получат през 2024 г. пчелари за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход „Странджански манов мед“. Помощта за производител е 1800 лв. с ДДС.

Борба с доматения миниращ молец

До 14 октомври се приемат документи по схемата “Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на Доматен миниращ молец„. Срокът за отчитане и представяне на документи е до 31 октомври, а за изплащане на средствата – 16 декември. Общият бюджет за тази година е 500 хил. лв.

 

Източник: https://agri.bg/