Пашата може да доведе до промени в  растителността в полза на тези видове, които е по-малко вероятно да се запалят

Устойчивото животновъдство е от съществено значение за поддържането на здравето на екосистемите и опазването на определени горски територии, особено чрез паша. В специфични територии пашата е призната за ефективен начин за намаляване на рисковете от горски пожари, тъй като помага за контролиране на биомасата, която може да подхранва пожари (намаляване на количествата гориво).

Изследванията показват, че когато добитъкът пасе, той яде треви и храсти, които иначе биха служили като гориво за пожари. Това създава прекъсвания в растителността и райони с по-къса, по-малко гъста растителност, което може да забави разпространението на пожарите, констатират от Европейската комисия (ЕК).

Освен това пашата може да доведе до промени в  растителната общност, която расте, в полза на тези, които е по-малко вероятно да се запалят. Например, пролетната паша може да намали инвазивните едногодишни треви и да насърчи местните житни треви. Тази промяна във видовете растителност и цялостното намаляване на обема запалима растителност може да намали интензивността и скоростта на горските пожари, което прави пасищните площи по-малко вероятно да  запалят пожари и по-лесно се управляват, ако възникнат.

 

Необходимо е обаче пашата да се приспособи към носещия капацитет на екосистемата, отбелязват от ЕК. Прекомерната паша може да доведе до деградация и загуба на биоразнообразие, подкопавайки екологичния баланс и здравето на ландшафта. Следователно практиките за устойчива паша трябва да се управляват внимателно, за да се предотврати прекомерната паша и да се гарантира, че ползите от предотвратяването на горски пожари и здравето на екосистемите се запазват.

Включването на пашата в управлението на горски пожари, включително гори, заедно с други природосъобразни и традиционни стратегии като предписано изгаряне, предлага естествен и устойчив подход за предотвратяване на горски пожари. Освен това устойчивата паша подпомага управлението на пасищни местообитания, които съдържат разнообразно биоразнообразие, което е от решаващо значение за възстановяването на екосистемите след пожари.

 

Източник: https://agri.bg/