Земеделски стопани са изключително доволни как се представя българската селекция в тези условия, коментира доц. Наталия Петровска от Института по царевицата в Кнежа

Изключително голям интерес от страна на стопаните към хибридите царевица българска селекция наблюдават от Института по царевицата в Кнежа, съобщи за Агри.БГ доц. Наталия Петровска, директор на института.

От 4-5 години интересът от страна на стопаните е много голям. Животновъдите първи оцениха нашите хибриди, тъй като царевицата ни е с по-високо съдържание на протеин и с по-нежна силажна маса. Затова има засилено търсене за изхранване на животните. Това даде тласък и от 10% пазарен дял у нас селекцията семена на Института по царевицата в Кнежа заема вече 17-20%. Дори не успяваме със семепроизводството на търсените семена. При нас пролетната кампания започна още през ноември миналата година. Все още заготвяхме семената, а имахме заявки. Разпродадохме ги на зелено”, допълни още доц. Петровска.

От института постоянно увеличават площите за семепроизводство.

Търсим семепроизводители, защото семепроизводство изисква изолация, а ние не разполагаме с толкова декари земя. Освен това се стараем да правим родителските компоненти, тъй като само ние можем или на база лицензионни и възлагателни договори. Стараем се по всякакъв начин да отговорим на търсенето”, каза още директорът на института.

В момента хибридите от българската селекция царевица показват задоволителни резултати в условията на високите температури.

“Усилията ни са насочени към създаване на стрестолератни хибриди – такива, които издържат на тези екстремно високи температури и непредсказуеми климатични промени. По принцип го правим целенасочено и това е основа на проучванията ни, но под натиска на времето отборът, който правим, е точно в такива климатични условия”, допълни още ученият.

Техни партньори и земеделски стопани споделят, че са изключително доволни как се представя българската селекция в тези условия, особено хибридите до група 500. 

“Има и хибриди от чуждата селекция, които се държат добре, но масово при царевицата от чуждите сортове се наблюдава изгаряне на растенията поради различни причини”, допълни още ученият.

Заради горещите дни и суховеят сега е критичният период за царевицата. По мнението на доц. Петровска единственото спасение на стопаните е да отглеждат царевицата при поливни условия или да залагат ранни и средно ранни хибриди – такива, които изтеглят изметляването и изсвиляването в по-ниските температури на по-ранните месеци.

 

Източник: https://agri.bg/