Още в началото на юни станахме свидетели на рязко пикиране надолу на цените на основните зърнени контракти на световните борсови пазари, след като бяха достигнали доста високи равнища през май. Според наблюдателите основната причина е решението на турското правителство да спре вноса на пшеница поне до средата на октомври. Към депресиращите цените фактори се добавя и информацията за подобряване на агрометеорологичната обстановка в Русия и повишените перспективи за производство на пшеница в САЩ. Тази седмица цената FOB на хлебната пшеница в САЩ се понижи с нови 11 долара до 230 щатски долара за тон за доставка през юли, във Франция също загуби 12 евро до 223 евро за тон. Украйна държеше преди месец най-ниските котировки и след като навакса, сега остана отново на старата си цена от 230 щ.д./т. също като Русия, която за 3-та поредна седмица остава без промяна на 232 щ.д./т. Движението при царевицата е по-противоречиво. В САЩ цената се повиши с 6 долара до 202 щ.д./т., във Франция минус 2 евро и 202 евро/т., също като в Украйна – 2 долара надолу и 205 щ.д./т. Цената на ечемика в Украйна се задържа на 200 щ.д./т. за доставка юни-юли.
На „Софийска стокова борса” АД в подкръг „Зърно“ за поредна седмица не се стигна до сделки, като повечето котировки са леко надолу и са само от страна на продавачите. Хлебна пшеница продължи да се предлага на 388лева за тон доставка DAP, но продавачите на царевица за незабавна доставка понижиха офертите с 10 лв. до 340 лв./т., а на фуражен ечемик – с 30 лв. до 310 лв./т. При маслодайния слънчоглед предлагането също поевтиня с 30 лв. до 800 лв./т. Всички цени са без ДДС.
В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ АД се продадоха газьол за извънпътна техника на 2130,39 лева за 1000 литра, газ пропан бутан на 930 лв./хил. л. и отработени масла на 268,10 лв./т.