Торстен Слок, партньор и главен икономист в Apollo

Явлението не е предизвикано от промяна в икономическата прогноза. Какво го предизвиква? Според мен основни двигатели са промяната в контрола на кривата от страна на Япония, така че това е свързано с отслабения апетит на японските инвеститори към американски облигации след като получават висока доходност у дома. Освен това рейтингът на американския държавен дълг беше понижен и това също може да е изиграло роля по-скоро при маржовете, но особено за инвеститорите на реални пари, за които рейтингът има по-голямо значение отколкото за хеджфондовете.

Другите сили изиграли важна роля включват все още съществуващите значими проблеми с държавния дълг, който продължава да е висок, бюджетният дефицит също е твърде висок, а Фед продължава с количественото затягане. Така че, има дълъг списъкът от променливи несвързани с икономиката, които вероятно имат своето силно въздействие и следователно има вероятност на тях да се дължи силната тенденция за растеж при дългосрочните облигации.

Наистина е изненадващо, че дългосрочните облигации продължават да се покачват, особено в съчетание с пазара на акции, който се представя сравнително слабо и се понижи с 5% през последните няколко седмици. Това подсказва, че извън икономическите фактори наистина играят ключова роля. В случая с Китай, при наличието на забавяне и в Европа, и в Китай е изненадващо, че няма повече интерес към САЩ. Китай разполага с по-малко юани, които да превърне в долари и американски облигации. Това също означава и понижено търсене от чужбина. Но вие сте права, че е донякъде озадачаващо защо процентите при дългосрочните облигации се повишават толкова много.

 

Източник: https://www.bloombergtv.bg/