Дали въобще заложените 168,7 млн. лв. ще стигнат до земеделските стопани, се питаме в новия епизод на AgriПодкаст
Определено политическата ситуация се промени за часове в сряда. Както от министърът на земеделието Иван Иванов разказваше как на заседанието на правителството е приет проектозакона за актуализацията на държавния бюджет, така се оказа че единият от коалиционните партньори в правителството – “Има такъв народ” се оттегля.
И какво правим с актуализацията е въпросът, който си задават всички, за които бяха предвидени средства с този проектозакон.
Не е ясно.
Комисията по бюджет и финанси не прие документа и ако това не стане и в зала в следващите дни, проектозаконът ще се връща в изходна позиция – да бъде преправен от Министерството на финансите и отново да се гледа от Министерския съвет.
Ако се стигне до там. Защото не е ясно дали въобще това правителство колко време и дали въобще ще издържи това правителство.
От своя страна стопаните обърнаха погледи към обещаните 167,8 млн. лв. Разпределението ще е 18,7 млн. лв. за хуманно отношение към животните и 150 млн. лв. За чувствителните сектори, обясни министърът в сряда – докато още беше част от четворна коалиция. Час и половина по-късно Слави Трифонов направи изявление.
Може и да е било нарочно – да се създаде политическа нестабилност преди гласуването на актуализацията. Можем само да гадаем.
Въпросът е как ще се отрази тази политическа криза на стопаните.
Гласувайте: От какво ще страдат най-много фермерите при разразилата се политическа криза?
Иначе през седмицата тема беше и пасторализма и носи ли той субсидии по СЕПП. Вероятно някой, някъде не се е усетил с години, или просто са си затваряли очите, за да може някой да прибира директни плащания след като от години има промяна в закона.
Животновъди настояват да продължават да чертаят с разрешително за паша в националните паркове, но Министерството на околната среда и водите не дава. Министерството на земеделието вдига рамене – нищо не може да се направи.
То даже не се знае дали въобще ще го има този пасторализъм от догодина.
И ОЛАФ ни направи популярни тази седмица. Вярно, не сме като белгийците по брой разследвания на измами с европари. По този повод тази седмица Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, каза: ”В измамите за къщи за гости са замесени Фонд “Земеделие”, Министерството на земеделието и министъра включително. Това нанася имиджова вреда на туризма. Взели са пари, които са знаели, че няма да ги използват за туризъм”.
Но следва да се отбележи, че това не е отсега и не е за първи път.
А предстои изплащането на дългоочакваните 143 млн. лв. по Ковид помощта пред идната седмица. Според участниците в анкета на Агри.БГ по темата – са нужни антикризисни мерки в дългосрочен план, а не да се дават пари лъжичка по лъжичка.
Слушайте още в AgriПодкаст
● ● ●
И още от изминалата седмица:
Болката на животновъдите: Много години получаваме само голи обещания без покритие
● ● ●
Александър Димитров: Покривните култури са задължителни в No-till и Strip-till
● ● ●
Животновъди настояват за директни средства за купуване на по-евтино зърно по време на жътва
● ● ●
Как овце от Айтос пасат край Рибарица в Балкана?
● ● ●
Колко пари са предвидени за земеделие в актуализацията на държавния бюджет?
● ● ●
Фючърсни сделки: Как ще се котират пшеница, царевица и рапица?
● ● ●
● ● ●
От догодина: Задължителни стандарти за земеделските стопани
● ● ●
Министърът: ЕК ни критикува за екологичните мерки и неглижирането на селските райони
● ● ●
ОЛАФ разкри измами за милиони евро по проекти в България
● ● ●
Какво ни казахте: С Ковид помощта ще закърпим положението, но докога?
● ● ●
● ● ●
От първо лице: Какво обсъдиха родни фермерски организации с еврокомисаря по земеделие?
● ● ●
Обратно броене: Остава около месец до същинската жътва на пшеница
● ● ●
● ● ●
ЕК поставя пасторализма у нас под въпрос
Източник: https://agri.bg/